Zůstane stát nepřítelem sportu i s osvíceným ministrem?
Česká unie sportu ve spolupráci se Sdružením sportovních svazů ČR a internetovým portálem SportovniListy.cz uspořádaly třetí zářijovou středu veřejnou rozpravu na téma financování sportu v regionech s podtitulem „SPORT = NEPŘÍTEL STÁTU?“
Financování sportu na nejnižších úrovních je potřeba řešit akutně
Mezi hosty panelu byli po boku předsedů obou pořádajících sportovních organizací Miroslava Jansty a Zdeňka Ertla ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, dále zmocněnec ČOV pro regiony a místopř předseda ČUS pro regiony Marek Hájek a své vnímání problematiky financování sportu rozebrali také zástupci médií, generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan, ředitel kanálu ČT sport Jiří Ponikelský či šéfredaktor Sportovních listů Radomír Pekárek.
„Tato veřejná rozprava má ukázat a dokumentovat vývoj ekonomiky českého sportu za posledních dvacet let, kdy podpora ze strany státu a veřejných rozpočtů klesla na kritickou mez. Nechceme bourat stávající financování zabezpečení sportovních svazů, chceme další finanční prostředky. Potřebujeme pro posílení akceschopnosti sportu v regionech 6 miliard, to je pouze malá část z toho, co sport přináší státu v podobě odvodů do veřejných rozpočtů. Nejhůře je postižen sport v základních článcích, ve sportovních klubech a jednotách, ve městech a obcích. To znamená zanedbaná sportovní infrastruktura a minimum možností pro sportování dětí a mládeže. Proto by vyústění diskuse mělo být adresováno představitelům státu a samospráv v jednotlivých regionech se žádostí o vytvoření podmínek pro nápravu,“ vysvětluje záměr konání této akce předseda České unie sportu Miroslav Jansta.
„Ukazuje se, že státní správa v současné době nemá ucelený, srozumitelný a transparentní systém distribuce peněz do sportovního prostředí. Postrádá jednoznačná a uchopitelná kritéria zásluhovosti, úspěšnosti a efektivity jednotlivých svazů či druhů sportu. Převládá v něm stále jakési léta neměnné „zvykové právo“, preference určitých sportů, institucí a osob. Má-li se však sport v České republice – a především ten mládežnický, rekreační a masový – dál rozvíjet, je nutná razantní změna dosavadního systému a jeho výrazné zprůhlednění a zjednodušení,“ popisuje situaci v českém sportovním prostředí předseda Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl.
V rámci rozpravy byla zdůrazněna úloha státu, tak aby realizoval vládní sliby o podpoře všestranného celospolečenského významu sportu. Jedním z nástrojů, jakým lze pozvednutí sportu docílit, jsou např. kampaně motivující k pohybovým aktivitám a sportu ve veřejnoprávních mediích.
Ministr Marcel Chládek ve svém vystoupení poděkoval všem účastníkům za to, co všechno po sport dělají většinou jako dobrovolníci. Domnívá se, že za jeho působení se ve sportu stalo mnoho významného. Chce však, aby sportovci vystupovali jednotně. "Klidně si nafackujte, ale někde mimo a pak se domluvte na společném postupu a názoru, jak řešit problematiku sportu," prohlásil ministr, který od sportovců vyžaduje především transparentnost.
Více fotografií zde ...
„Jedním z našich cílů je vytvořit smysluplnou komunikační platformu a aktivně spoluvytvářet podmínky pro rozvoj sportu jak v celé České republice, tak především v jednotlivých regionech. Věříme, že první skutečně veřejná rozprava o problematice financování českého sportu napomůže českým politikům nejen porozumět problematice, ale především učinit konkrétní kroky, které by situaci v českém sportu zlepšily," uvedl k akci Radomír Pekárek, šéfredaktor portálu Sportovnilisty.cz.
Součástí veřejné rozpravy byl i průzkum společnosti SANEP zadaný portálem Sportovnilisty.cz na téma sport a finance. Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 10. – 15. září 2014 na vybrané skupině obyvatel ČR ve věku 18-70 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 18.194 dotázaných.
(ps,foto:ps)