Sportovní gymnázia jsou dlouhá léta samozřejmou součástí českého školství. Je to líheň sportovních talentů a nejeden špičkový reprezentant v různých sportovních oborech jimi prošel. Známe je z vrchlových českých i mezinárodních soutěží a jsou to právě oni, kdo dělají čest našemu sportu. O to nepříznivější jsou zprávy o stále se množících pokusech sportovní gymnázia zrušit či sloučit s jiným typem školy, což by zcela určitě oslabilo jejich pozici a připravilo nás o nejeden sportovní talent. Studenti i rodiče se pochopitelně proti těmto záměrům bouří. Argument, že nejsou peníze už je u nás docela ohraný, peníze chybí všude. Je jen otázkou, která forma šetření je ta nejoptimálnější.
Podle Ministerstva školství se v budoucnu počítá celkově se snížením počtu gymnázií na úkor učebních oborů, které v naší zemi začínají citelně chybět. To je sice pravda, ale rušení sportovních gymnázií v oblastech, které mají ve sportu dlouhou tradici, jako jsou třeba Semilsko, Liberecko, Jablonecko či Vysočina by asi stálo za úvahu. Jsou zde nejen dobré podmínky pro uplatnění sportovních talentů, ale i vyškolený, zkušený a dlouhodobě působící sbor učitelů a trenérů, drahé vybavení škol i hřišť a také nezanedbatelná podpora sponzorů.
Určitě by stálo za úvahu dříve, než se začne uvažovat o zrušení kterékoliv školy seznámit se podrobně s jejími tradicemi a také kvalitou výuky a na ni navazující způsoby uplatnění absolventů. Pokud ze školy vycházejí medailoví olympionici a po studentech je poptávka, mělo by se vše ještě řádně uvážit. Šetření na nesprávných místech nemusí být vždy úsporou.
Foto © Depositphotos.com/ wirelessg