„Byl to úžasný zážitek vidět, jak se koně rozběhli do volné přírody. Křoviny v dosavadním výběhu úplně vypásli, takže se svého úkolu spásat nežádoucí rostliny v této lokalitě zhostili na výbornou. Středočeský kraj podpořil tento projekt na záchranu zdejší stepi a luk jedním milionem korun,“ řekl středočeský hejtman Miloš Petera.
Koně patří v Evropě včetně České republiky k původním živočišným druhům, na kontinentu je vyhubil člověk. Divoce žijící koně přežili v horském prostředí Exmooru, na náhorní planině s mnoha mokřinami a vřesovišti. První písemná zmínka o nich spadá do roku 1086 a patří tak k nejstarším známým plemenům koní v Evropě. Po staletí je místní lidé nazývali jednoduše „divocí koně“ a v královské honitbě byli tradičně vedeni na seznamech divoké zvěře. Až v 19. století se začali jmenovat exmoorský pony, někdy také keltský pony.
Toto plemeno nebylo nikdy používáno k tahu ani k jízdě, jeho jediným úkolem bylo spásání hrubé vegetace a stejnou roli teď má i v České republice. Mají se tak uchovat vzácné stepi a louky, které jsou existenčně nezbytně pro mizející druhy motýlů, četné druhy ptáků, plazů a dalších ohrožených obratlovců, ale též nespočtu rostlin.
Během těchto prvních měsíců se ve stádu ještě stále vytvářejí sociální vazby. Teprve později, po narození a zesílení hříbat, bude ke stádu přivezen hřebec. Všechna zvířata jsou evidována v plemenné knize.